İçeriğe geç

Üniversitede İlk Dönem

Geçen sene hazırlıktayken bu zamanların gelmesini o kadar çok bekledim ki. Evet o beklediğim zamanlar geldi ama o kadar hızlı geçti ki, daha şimdiden 4 yıl da bu hızla bitecek ve güzelim üniversite yıllarım jet gibi geçecek diye üzülmeye başladım. (Evet genellikle daha olmamış şeyleri düşünüp de üzülen garip bir insanım.)

Derslerimden bahsederek başlayayım. Bu dönem Physics, Calculus, Introduction to Computing, Engineering Graphics, Engineering Orientation, Academic English, Atatürk İnkılapları ve Türkçe derslerim vardı.

Ders seçimlerini yaparken kafamdan fizik ve matematikte aşırı zorlanacağımı; oryantasyon, İngilizce gibi dersleri de kolayca vereceğimi düşünüyordum ki tam tersi oldu. Bu zamana kadar fizik ve matematikte kendine güvenmeyen ben, bu yıl en çok o ikisini severek çalıştım. Yani bence LYSdeki netlere bakarak şu derste iyiyim diyemeyiz. Üniversiteye giriş sınavında hıza dayalı ve sonuca odaklı bir sistem var biliyorsunuz. Ama bu dönem Calculus sınavlarında biz daha çok teoremler ile ilgilendik ki profesör derslerde ispat yaptıkça resmen aydınlandım, dersten gözlerim parıldayarak çıktım..

Introduction to Computing dersinde ise Excel eğitimi aldık. Hatta 2. Dönem de bu derste C programlamaya geçeceğiz sabırsızlıkla bekliyorum. Engineering Graphics’ de de Autocad ile çizimler yaptık, en eğlenceli dersti bence.

Ama bu dönemin sonunda fark ettim ki dersler ile fazla ilgilenip kendime ve etrafıma zaman ayırmayı unutmuşum. Geçen seneye göre daha az eğlendim diyebilirim, pek fazla yer gezmedim. Yani sosyal hayat ile dersler arasındaki dengeyi kurmam gerektiğini fark ettim. 2.dönem bunu dikkate alacağım bakalım.

Hayatımda ilk defa İngilizce eğitim gördüm, bu da ayrı bir maceraydı benim için. Ona da başka bir yazıda değineceğim.

Yazımı burada noktalıyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Üniversitede İlk Dönem

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.