İçeriğe geç

Üniversite Fizik için Kullandığım Kaynaklar

Fizik çoğu öğrencinin korkulu rüyası, benim de öyle. Ama bunu atlattım sanırım. Nasıl mı? Tabi ki de ders dinlediğim efsane youtube kanallarından.

The Organic Chemistry Tutor

İsminde organik kimya yazmasına bakmayın. İçinde matematikten fiziğe birçok konu anlatımı mevcut. Bunu da az önce fizik çalışırken keşfettim diyebilirim. O kadar sade anlatıyor ki bayıldım ve yeni bulmama rağmen ilk sıraya koydum. Konu anlatımlarındaki uzun sıkıcı ve öz olmayan cümlelerden sıkıldıysanız tam size göre bir kanal!

Lectures by Walter Lewin. They will make you ♥ Physics.

MIT Profesörü Walter Lewin. Üniversitede öğrencilere ders anlatırken çekilen ders kayıtlarını izledim. 1 saatlik videonun içinde teori anlatmanın yanı sıra deneyler yaparak olayın akılda kalmasını sağlıyor. Ayrıca bol bol espri yaparak da kanal isminden görüleceği gibi fiziği sevdirmeye çalışıyor.

Dersleri ingilizce fakat şöyle bir şey önerebilirim. Bu dediğim videoların aynısının türkçe dublaj yapılmış halleri var. Türkçe videolar için tıklayın. Fakat düşük kalitede olduğundan tahtada ne yazdığı görülmüyor. Aynı ders anlatımını bu iki kanalda da açıp, arkadan türkçe sesi duyup, önden de Walter Lewin’in videosunu izleyebilirsiniz. 

 

Tabi İngilizce’niz biraz varsa İngilizce alt yazıları ile takip etmek daha pratik olabilir. Benim ingilizce videoları tercih etme sebebim dersi normalde de ingilizce görüyor olmamız. Sınavda da ingilizce çıkacağından terimlere aşina olmak için mecbur ingilizce izliyorum :D 

Matt Anderson

Bu kanalı geçen sene keşfetmiştim. İlgimi en fazla çeken şey hocanın camın arkasından yazarak ders anlatmasıydı. Kafalarda hemen camın arkasından yazıyorsa bize yazı nasıl ters gözükmüyor? Yoksa hoca kendi ters yazarak bize düz mü göstermeye çalışıyor yazıyı diye düşünebilirsiniz. Ben bunun arkasında büyük bir şey olduğunu zannediyodum ki meğersem videoyu editlerken ayna efektiyle yapıyormuş. Bunu da yazıma gelen bir yorum sayesinde yıllar sonra öğrendim :Dd

Şimdi de geçelim Türkçe kaynaklara. Bunları Fizik1 dersini ilk aldığım zamanlar keşfetmiştim. Ama dediğim gibi sonradan ingilizce izlemeye karar verdiğim için pek izlemiyorum şuan. İngilizce videolardan bir şey anlamadığım zaman izlediğim kanallar diyebilirim.

Fizik: Doktor bu ne?

Tamer Hoca Fizik

Tayfun Demirturk

Soru Çözüm Eğitim ve Yazılım Kanalı

(Araya yarıyıl tatili girdiği için nasıl olduklarını unuttum bu nedenle yorum yapamıyorum bu kanallara.)

2 Yorum

  1. luke skywalker luke skywalker

    Matt Anderson normal yazıyor aslında, video olduğu için ayna efekti atıyorlar üzerine bence çok büyük bir teknoloji değil :)

    • Teşekkürler.. neden o zamanlar böyle düşünmüştüm hatırlamıyorum sanırım kullandığı cam ile ilgili bir video yapmıştı o aklımda kalmış. Yazıyı geri düzenledim. tekrar yorum için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.