İçeriğe geç

This Is Us İzlemek için 5 Neden

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Bu sefer eğitim içerikli yazılardan ziyade biraz daha kafa dağıtıcı bir yazıyla geldim.

Finallerin bitmesinden sonra bir dizi arayışı içindeydim. 1 aylık yarıyıl tatiline girdik, bol bol vaktim var ben de bu vaktin birazını güzel bir dizi veya birkaç filmle geçirmek istedim. Kendime yakın hissettiğim samimi bulduğum bir youtuber vardı ( Şeyma Ünal) onun “dizi önerilerim” videosunu izledikten sonra This Is Us’ ı izlemeye karar verdim. Çok doğru bir karar geçmişteki Reyhan tebrik ediyorum. Bu yazıyı okumayacak olsa da böyle bir diziyle tanışmama vesile olduğu için buradan Şeyma hanıma teşekkürlerimi sunuyorum…

Dizi 3 sezondan oluşuyor ve 3.sezon çekimlerine hala devam ediliyor. Neden etrafımdaki herkese tavsiye ediyorum bu diziyi 1. sebeple başlayalım. Bu arada spoiler içermez merak etmeyin.

1.Kendine Özgü Bir Yapısının Olması

Şu zamana kadar birçok dizi izledim ama bu dizinin bende bıraktığı etki gerçekten başkaydı abartmıyorum. Gerek karakterleriyle gerekse konuları ele alışıyla gerçekten çok başarılı buldum. Beni bu kadar etkilemesinin tam sebebini bilemiyorum ama sanırım oyuncu seçimi, hikaye, karakterler, sadelik, duygular… Hepsi bu dizide toplanınca bıraktığı etki harika. 

2.Geçmişe Dönüş (Flashback) Kesitleri

Her bölüm sürekli günümüz ve geçmiş arasında gidip geliyor. Karakterlerin günümüzde yaşadığı olayların geçmişte yaşadıkları şeylerden nasıl etkilenerek ortaya çıktıkları, onlarda bıraktıkları izler çok detaylı işlenmiş. Hatta bugün izlediğimde fark ettim, geçmişi günümüzü aşıp gelecekten kısımlar da vermeye başladılar. Ve bunu bence izleyicilerde büyük şaşkınlık bırakarak yapıyorlar. Birkaç bölümdür ara ara gösterdikleri bir sahnenin günümüzde yaşanıyor olduğunu sanarken bölümün sonunda onun 15 yıl sonraki gelecek olduğunu gösterdiler mesela. Dedim vay be.

3.Karakter Seçimleri Muazzam

Hani geçmişe gidip geliniyor demiştim ya, mesela bir karakterin bebeklik çocukluk gençlik yetişkinlik dönemleri için farklı farklı oyuncular var. Mesela bir Kate karakteri var kadının gençliğindeki haliyle şu anki halinin mimiklerinin, davranışlarının benzerliği o kadar çarpıcı ki anlatamam. Diğer karakterler de aynı şekilde. Küçük bir detay ama benim çok hoşuma gidiyor.

4. Farklı Farklı Duygular Hissettirmesi

Aynı bölümde hem mutluluk, hem hüzün, hem aşk, hem de merak duygularını hissettirebilen bir dizi. Birkaç bölümde hüngür hüngür ağladığımı bilirim.

5. Boş Bir Dizi Değil

Bu diziyi izledikten sonra orada duyduğum veya öğrendiğim birkaç şeyin etkisini hayatımda hissedebiliyorum. Hani herhangi bir dizi gibi etkisi anlık değil bence, ömürlük. Zaten dizinin anlatmak istedikleri, verdiği küçük ana fikirler hep hayatla ilgili. Ailenizle izleyebileceğiniz tatlı bir dizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.