İçeriğe geç

Kendini Tanı Ve Yükselt – SWOHP Analizi

Merhabalar. Bugün Swohp analizinden bahsedeceğim biraz. Çoğumuzun “Swot olmasın o?” diyerek tepki verdiği bu analiz pek bilindik sayılmaz.

Swohp Analizi

Swohp analizi fark etmediğimiz fırsatları görmemizi ve kariyerimize olumsuz yansıyacak özellikleri tespit etmeyi sağlar. Güçlü yönlere odaklanmaya zayıf yönleri gözümüzde küçük görmeye yardım eder. Swohp analizine Swot’un kişiselleştirilmiş hali de denilebilir. Swot’ta dış etkenler de göz önüne alınır ama swohp analizinde her bireyin dış etkenleri farklı olduğundan böyle bir genelleme yapılması zordur. Analiz 5 aşamadan oluşur.

     Strenghts -Güçlü Yönler

Güçlü yönler belirlenir. Bu belirlemeyi birey kendine bir takım sorular sorarak yapabilir. Ya da yakınlara sorarak anket tutulabilir.

 • Diğerlerinin sahip olamadığı ne gibi avantajlara sahibim?
 • İnsanlar benim neyi herkesten daha iyi yaptığımı düşünüyor?
 • Hangi benzersiz özelliklere ve becerilere sahibim?

Güçlü yönler bizim için hazine değerindedir. Çünkü savunmasız anlarımızda, bir zorluğun altından kalkmamız gerektiğinde kurtarıcılardır.

     Weaknesses -Zayıf Yönler

Zayıf yönler belirlenir. Aynı şekilde birey kendine veya başkalarına sorular sorarak zayıf yönlerini not alır.

 • Huzursuz hissettiğimden dolayı hangi görevleri yapmaktan kaçıyorum?
 • Negatif alışkanlıklarım neler?
 • Yaptıktan sonra pişman olduğum davranışlarım neler?

Zayıf yönleri bulmak çoğu insan için zordur. Kendimize itiraf etmekte zorlandığımız özelliklerimiz olabilir ki genelde onları bastırıp yaşamaya devam ederiz oysa herhangi bir olayda gün yüzüne çıkıp bizi başarısızlığa sürüklemesi mümkündür.

     Order-İzlenmesi Gereken Yol

Bu aşamada eksi yönlerimizin artı yönlere çevrilmesi esas alınır. Hangi özellikler hangi sırayla çevrilecek, bunların planlı bir sıralaması yapılır. Bu bölüm işleyiş planını disiplinli şekilde yürütmemizi sağlar.

     How- Güçsüz Yönleri Güçlüye Çevirme

Swohp’u Swot’tan ayıran bölümlerden birisidir. Uzun ve zahmetli bir bölümdür ama başarıldığında elimizde güçlü yanlarımız kalır. Bu aşamayı gerçekleştirirken bazı yollar izlenebilir. Olumsuz özelliklerimizi bir kağıda yazıp insanlara danışabiliriz. Gerçekten olumsuz olmayanlar varsa o çıkarılabilir. Daha sonra nasıl dönüştürebileceğimiz ile ilgili onlara sorular yönelterek bize yatkın olanı uygulamaya geçirmeliyiz.

     Protection-Güçlü Yönleri Koruma

Evet güçsüz yanlarımızı güçlüye çevirdik ama önemli olan onları sürekli güçlü durumuna getirmek. Bunu sağlayabilmek için 2 yol var:

 • Güçlüye çevirdiğiniz yönünüzü 30 dk boyunca uygulamaya çalışın. Sonunda ne kadar başarılı olduğunuzu not edin.
 • 1 gün içindeki davranışlarınızı günün sonunda not edin. Olumsuzların karşısına davranış esnasındaki hislerinizi, farkındalığınızı yazın. Bir ok daha çıkarıp bu davranışı düzeltmek için yaptığınız uğraşları yazın.

Protection adımında bu yöntemleri düzenli şekilde uygularsak günden güne olumsuz davranışların azaldığını görebiliriz.

Şimdi Swohp analizini adım adım örneklerle ele alalım:

 1. Diyelim ki birey iyi bir ikna yeteneğine sahip ama farkında değil. Bu özelliği analiz yaparak yakınlara ve kendine sorarak keşfedebilir.
 2. Aynı şekilde yakınlarına sorduğu sorular sayesinde çok konuşkan olduğunu öğrendi. Bu değişken bir kabiliyet sayılabilir aslında. Fakat bu bireyde olumsuz olarak ele alalım.
 3. Elinde bir kullanmayı bilmediği güçlü, bir de olumsuz olarak kullandığı aslında çok işe yarayacak kabiliyeti, konuşkanlığı var.
 4. İkna kabiliyetini yararlı bir şekilde kullanabilmek için videolar izler. İsterse kurslar da alabilir. Konuşkanlığını da iyiye kullanmayı öğrenerek güçlüye çevirir. Mülakatlar ve iş görüşmelerinde bu iki özelliğiyle diğerlerinin bir adım önüne geçmiş olur.
 5. Geliştirdiği karakterinin olduğu gibi kalması için özelliklerini köreltmemek için bunları hayatına empoze eder.

Bu şekilde swohp analizi günlük yaşantımız veya iş hayatımızda diğerlerinin bir adım önüne geçmemizi sağlar. İş arayışındaysanız, terfi almayı planlıyorsanız veya sadece kişisel gelişiminizi önemsiyorsanız sizin faydanıza olacaktır.

Kendini Tanı Ve Yükselt – SWOHP Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.