İçeriğe geç

İngilizce Mühendislik Okumak

Merhaba! Bloguma ilk defa geliyorsan kısaca bir kendimi tanıtayım. Şuan İstanbul’da özel bir üniversitede İngilizce Endüstri Mühendisliği eğitimi alıyorum. 1. sınıfın 1. dönemini bitirmiş bulunmaktayım. Aslında “İngilizce Mühendislik Okumak” konusunda daha birkaç aylık tecrübem olsa da yine de bir şeyler karalamak istedim. Belki bu konuda kararsızlık yaşayan birine yardım etmiş olurum.

Bölümümü İngilizce okumak benim tercihim değildi. Ailem zorladı :D “İngilizce bu dönemde çok önemli, okuyacaksın” diye tutturdular ben de mecbur seçtim. Hatta o kadar istemiyordum ki rüyamda İngilizce okumak istemiyorum diye bağırıyormuşum, siz düşünün.. Ama bir şekilde başladık bölüme.

Öncelikle şundan bahsedeyim. Benim lisede öğrendiğim İngilizce yeterli miydi bilmiyorum ama ben her türlü bir yıl hazırlık okumayı kendim istedim. Hem bir sene kafamı rahatlatmış olurum hem de dilimi geliştiririm diye düşündüm. İyi ki de böyle düşünmüşüm. Çünkü şuan hazırlıkta sahip olduğum kadar boş zamanım kesinlikle yok. Eğer üniversiteye geçmeden önce şöyle bir nefes almak istiyorsanız hazırlık okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca hazırlığı da dolu dolu geçirin, gezin yeni yerler keşfedin. Biz geçen sene kendimize lise 5 diyerek dalga geçerdik. Ama aslında hayallerdeki üniversite hayatı hazırlıktaymış da haberimiz yokmuş :D Her neyse konumuza dönelim.

İlk Ders İzlenimlerim

Bölüme başladık. Hatırlıyorum ilk dersim Calculus idi. Dersten gram anlamayarak ve dehşet içinde çıkmıştım. Hem matematik ile ilgili terimlerle alakam yoktu hem de profesör sürekli bilmediğim bağlaçlar, kelimeler kullanıyordu.  Hatta şunu çok iyi hatırlıyorum. Bir kere respectively diye bir şey söyledi. Kendi kendime diyorum ki respect saygı duymak demek şimdi ne alaka Kartezyen sistemiyle saygı. Meğersem respectively’nin respect ile alakası yokmuş ve “sırasıyla” demekmiş. Bu da böyle bir anımdır:D Hoca çok hızlı yazdırdığından sözlüğe de bakamadım tabi. Ama şimdi böyle diyorum diye gözünüz korkmasın, ki amacım o değil. Bu sadece ilk dersteki izlenimim.

Eve gittim dedim ben bu dersi nasıl anlayacağım bu şekilde. Sonra matematik terimlerini araştırdım defterimin başına yazdım ama buraya dönüp bir kere bakmadım. Çünkü her şey zamanla oturmaya başladı. Nasıl oldu bilmiyorum ama dersler ilerledikçe anlamaya başladım, bilmediğim bağlaçları bile cümlenin anlamından çıkarmaya başladım. Biraz algı meselesi olduğunu düşünüyorum. Haftanın 4 günü İngilizce duyup yazdıktan sonra mecbur anlıyorsunuz başka seçeneğiniz kalmıyor. Tabi ders Türkçe olsa çok daha kolay anlardım ve takip ederdim. Çünkü farklı bir dilde her saniye odaklanmam ve hocayı dinlemem gerekti, diğer türlü kulağım hocayı duyuyor ama algılayamıyordum. Belki bu benimle alakalı bir şeydir bilemeyeceğim.

Kalkülüs Fizik gibi sayısal dersler için dersin yabancı dil olması çok fazla da bir problem çıkarmıyor açıkçası.  Benim asıl zorlandığım kısım sözel ve ezber derslerdi. Normalde ezberime o kadar çok güvenirim ki, bu sene her şey tersine döndü resmen. İngilizce paragraf ezberlemek gerçekten zorlu bir süreçmiş. Şöyle bir taktik geliştirdim ama bu süreçte. Okuduğum cümlenin Türkçe anlamını bilmem gerekiyor önce. Çünkü İngilizce halini ezberlesem bile eğer Türkçe’sini biliyorsam İngilizce’sini tamamlayabiliyorum.  Kendimi anlatabildim mi bilmiyorum ama sonuç olarak 2 dilde ezber yapmış gibi bir yol izledim ben bu dönem. Hem Türkçe’sini özümsedim hem de cümleyi İngilizce şekilde ezberledim. Aslına bakarsanız hala iyi bir taktik bulamadım bu ezber dersler için. Neyse ki mühendislik okuyorum ve daha çok hesaplamalar ile ilgileneceğim diyorum ve bu konuyu çok da önemsemiyorum açıkçası. Birkaç sözel dersimiz olur onları da artık çalışırız bir şekilde o kadar da olacak.

Onun dışında konuşmamın pek ilerlediğini söyleyemeyeceğim.  Hoca dersi İngilizce anlatsa bile ben Türkçe soru soruyorum veya cevap veriyorum. (Ama hocalar kararlı bir şekilde İngilizce cevap veriyorlar:D ) Belki yavaş yavaş alışırız ama şimdilik konuşmakla pek bir işim yok. Tabi sunumlar vs olacak ileride, mecbur konuşmaya da alışacağım herhalde :D

Şimdi dersleri bir kenara bırakıp İngilizcenin bana faydalarından bahsedeyim. Öncelikle İngilizce bilmenin gerçekten bir nimet olduğunu fark ettim bu birkaç ayda. Çünkü bir araştırma yapmak istiyorum Türkçe kaynak bulamıyorum ve bunun için artık İngilizce alternatif kaynaklara sahibim.  Veya Youtube’da dil kısıtlamam olmadan istediğim videoyu izleyebilmek gerçekten güzel bir hismiş. Kısacası İngilizce bilmek ve anlamak bir ayrıcalıkmış. Bunu ilkokulda veya lisede pek fark etmemiştim.

Sonuç olarak, zorlukları olsa da artılarından dolayı ben İngilizce bölüm okunur diyorum.

Kendinize iyi bakın..

İngilizce Mühendislik Okumak

10 Yorum

 1. Uzaylı Uzaylı

  İngilizce olması her mühendislik disiplininde bu kadar tozpembe değildir diye düşünüyorum. Makine Mühendisliği için aynı şeyler geçerli midir sizce?

 2. Fatality Fatality

  Mekatronik mühendisliği için de aynı durum geçerli midir?

 3. Bahtiyar Bahtiyar

  Malzeme Mühendisliği ingilizce okunur mu peki ? Sınavlarında ne kadar zorlanırız ?

 4. Sezer Sezer

  Peki şu anda ingilizce durumunuz nasıl? Rahatlıkla konuşup anlayabiliyor musunuz?

 5. ömer ömer

  Eğer bölümü ingilizce okuyacaksanız hazırlığı %100 tavsiye ederim çünkü burada hem ingilizceniz 1 sene boyunca gelişecek hemde lise 5 gibi kafa daha rahat olacak.(Bana göre hazırlıkta öğrenilen ingilizceyi sana türkiyedeki hiç bir kurs veremez özel bir speaking eğitimleri yoksa) Hazırlık bittiğinde 3 aylık yazdan sonra bölümde gerçekten afallıyacaksınız ama bunun alışma sürecide 1.5 aydır 1.5 ay sonra derslere adapte olup anlicaksınız. Bölümdeki 1. senenin sonunda youtube ingilizce ders videoları sanki türkçe izliyor gibi izliyeceksiniz ve bu çok normal gelecek.

 6. Anonim Anonim

  Merhaba ben de endustri muhendisligi dusunuyorum ve de istanbulda ama puanim turkce kismina yetiyor ama ingilizceyi de ogrenmek zorundayim nasil bir yol izlememi onerirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.