İçeriğe geç

Hayatınızı Organize Ederken Kullanabileceğiniz 2 Uygulama Tavsiyesi

Bazen unutmamamız gereken şeyler, yapacaklarımız, planlarımız derken kafamız o kadar çok meşgul olur ki içinden nasıl çıkacağımızı bilemeyiz. İşte bu gibi durumlarda ilaç gibi gelecek, benim de severek kullandığım 2 uygulamadan bahsedeceğim.

OneNote

OneNote hem bilgisayarınıza hem de telefonunuza ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir Microsoft uygulaması. En sevdiğim özelliği ile başlamak istiyorum.  E-Posta hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Aynı hesapla diğer cihazınızla girdiğinizde- senkronize ettiğiniz sürece- tuttuğunuz notlar tak diğer cihazda da oluşuyor. Oldukça kullanışlı. Mesela pcdeyim ve bi dosya var telefonda açmak istediğim direk defterime yapıştırıp telefona geçiyorum. Tadaaa :D

Bir hesapta birden fazla defteriniz olabilir. Defterlere sağ tıklayarak kapayabilir, Dosya–> Aç ile de geri açabilirsiniz.  Ayrıca defterin de kısımlarını oluşturabilir ve notlarınızı kategori gruplarıyla ve kategorilerle organize edebilirsiniz.

Az önce belirttiğim gibi sadece bir şeyleri yazarak not etmekle kalmıyor ayrıca fotoğraf veya her türden dosyalarınızı da buradan barındırabiliyorsunuz. Anlık ses veya video kaydedebiliyorsunuz.

Ve tabi ki de not alma uygulamalarının olmazsa olmazı bir şeyler karalayıp çizme özelliği de var.

Defterinizi arkadaşlarınızla paylaşabilir, isteğe göre düzenleme yetkisi de verebilirsiniz.

Genel olarak ana özelliklerinden bahsettim, değinmediğim kısımları için indirerek incelemenizi tavsiye ederim.

Uygulamayı bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


 

Trello

Bugün bahsedeceğim 2. uygulamadan birkaç hafta önce haberdar oldum, ilk başta zormuş gibi gelse de çok sevdim ve favorilerimin arasına girdi.

Trello çok çeşitli amaçlarla kullanılsa da ben daha çok yapılacak listesi olarak kullanıyorum. Muhteşem arkaplanları da en sevdiğiiim.

Ayrıca kitap listemi de burada bulundurmaya başladım. Önceden başına To Do kutucuğu koyarak Onenote’da tutardım.  Ama burada bitirdikten sonra yan kutucuğun altına sürüklemek daha zevkli :D

Kart ekle deyip yeni bir görev yazdınız diyelim. O karta tıklayınca da sağdaki gibi bir kutu çıkıyor karşımıza. Şimdi teker teker sağ kısımı inceleyelim. Üyeler kısmını birazdan anlatacağım. Etiketler kısmından renk seçerek görevin aciliyeti gibi kendi isteğinize göre işaretleyebilirsiniz.

 

Kontrol listesine tıklayınca soldaki gibi bir kısım oluşuyor.  Aşamalı bir göreviniz varsa onları tamamlayıp tik attıkça yüzdeniz artıyor.

Bitiş tarihine tıklayınca da karşınıza takvim çıkıyor ve günü saatini seçerek bitiş zamanını belirliyorsunuz. Eklenti ile kartın içine bilgisayarınızdan, drive’ınızdan herhangi bir dosya aktarabiliyorsunuz. Abone olunca da karta değişiklik yapıldığında bildirim alıyorsunuz. E zaten benim kartım benden başka kim değişiklik yapacak ki düşünüyorsanız işte orda da üyeler kısmı devreye giriyor.

Panonuzu, görev listenizi başka kişilere açabiliyorsunuz. Böylece bir organizasyonunuz varsa görevleri oradan pratik bir şekilde yürütme imkanınız oluyor. Sağ üst köşedeki + butonuna tıklıyorsunuz ve karşınıza 3 seçenek çıkıyor.

Ayrıca Slack ile de bağlantı kurabilir böylece takımınızla sohbetinizi Slack’ten sürdürürken Trello’daki kartları birbirinize atabilirsiniz.

Trelloyı tarayıcınızda kullanabilir ve Ios veya Android telefonlarınıza indirebilirsiniz.

https://trello.com/ 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.