İçeriğe geç

Erasmusta Gezi Rotası Oluşturmak

   Helloo, dzien dobry, merhaba… Tecrübe edindiğim kadarıyla gezi rotalarımı nasıl oluşturduğumdan bahsetmek istiyorum. Şuan erasmus için Polonyadayım. Rotaları da bunun üzerinden planladım. Öncelikle kullandığım sitelerden bahsedelim. erasmusta gezmek

https://www.skyscanner.com.tr/

   Sky Scanner’ı ucuz uçak bileti bulmak için kullandım. Benim bilet aldığım bölgelerde wizz air ve ryan air uygun fiyatlıydı. Mesela Wroclaw’dan Stockholm’e 65 TL’ye, Wroclawdan Paris’e gidiş dönüş biletini ise toplam 195 TL’ye aldım.

https://www.omio.com/

   Bu web sitesinde nereden nereye gideceğinizi yazdıktan sonra uygun tren, otobüs ve uçak biletlerini ayrı küçük sekmelerde sıralıyor. Yandaki harita da insanın kafasında rotanın şekillenmesi açısından çok faydalı.

  Her zaman ilk elimin gittiği site omio oluyor. Bu siteyi de genelde otobüs bileti için kullandım. Neredeyse tüm otobüs şirketlerini sıralıyor, en ucuzu veya en kısa sürede giden gelen ne varsa görebiliyosunuz. Biletinizi bulduktan sonra da sizi o siteye yönlendiriyor.

https://tr.flixbus.com/

   Flixbus en çok kullandığım otobüs şirketi sanırım. Sitesinden ziyade telefondaki uygulamasını çok fazla kullandım. Ayrıca isic kartına da yüzde 10-20 gibi indirimleri de mevcut. Genelde omio’da otobüslere baktıktan sonra flixbustan bilet almaya karar veriyorum ve uygulamadan biletimi satın alıyorum. Bileti internet veya uygulamadan aldıktan sonra verilen karekodu muavine göstererek otobüse binebiliyorsunuz.

  Türkiye’deki otobüslerden farklı olarak avrupadaki otobüsler çay yemek tuvalet molası vs. vermiyor. Otobüsün içinde küçük bir tuvalet var. Molasızlık ilk başlarda en zorlandığım şeylerden biri oldu, ama zamanla alıştım.

  Bu arada flixbus çay kahve ikramı yapmıyor, ama bir iki kez regiojet kullandım ve bilet ücretine dahil olarak 1 sıcak içecek ikramları mevcut. Regiojet’i de tavsiye ederim fakat ulaşım ağı flixbus kadar geniş değil. Prag Viyana Budapeşte seyahatimizde regiojet kullandık ve memnun kaldık.

htttps://sleepinginairports.net

  Daha havalimanında uyuma deneyimim olmadı, ama plan yaparken havalimanında mı uyusak dediğimizde direkt bu siteden o havalimanı ile ilgili bilgi aldım. Kullanışlı.

https://www.booking.com/

   Öğrencilerin vazgeçilmezi hostel arayışlarımı da booking üzerinden yaptım. İleri tarihler için gerçekten güzel 3-4 kişilik odanın içinde tuvalet olan güzel hostelleri uygun fiyatlara alabildik. Ama kalacak yer ayarlamayı geçe bıraktınız mı 10-15 yataklı bir odada kalmak zorunda kalabilirsiniz.

https://www.google.com/maps

   Haritaya bakarak şurdan şuraya geçsek şöyle böyle yapsak diye arkadaşlarımla yarım saat düşündüğümüz google maps.. Rota oluştururken vazgeçilmezimiz.

  Muhtemelen ilerleyen zamanlarda keşfedeceğim birkaç şey olacak, zamanla güncellerim burayı. Eğlenceli seyahatler diliyorum.. erasmusta gezmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.