İçeriğe geç

Erasmusta Banka İşlemleri

Selamlar. Erasmusta banka işlemleri buraya gelmeden önce üzerinde epey düşündüğüm bir konuydu. Bu nedenle edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Komisyonsuz hangi bankamatiklerden para çekebiliriz, anlaşmalı bankalar neler gibi kafamda sorular dolanıyordu. Sonra TEB ile tanıştım. (Bu yazı sponsorlu değildir :D )

İlk olarak şu linki şuraya bırakayım, gideceğiniz ülke bu listede var mı yok mu bir bakın ve detayları öğrenin: https://www.teb.com.tr/sizin-icin/yurtdisi-atm-kullanimi/

Hesap Açma

Bir teb bankasına gidin, bireysel müşteri temsilcisine durumunuzu anlatın, o size yardımcı olacaktır. Ben 1 euro hesabı, 1 tl hesabı 1 tane de cebteteb tl hesabı açtım. Bu hesapları nasıl kullandığımı da anlatıcam. Hibem, ben yurt dışına çıktıktan sonra geldi. O nedenle buraya gelmeden önce hibemin yatacağı hesaba ablamı ortak yaptım, hibe yatınca ablam parayı çekip, benim hesap açtırdığım TEB şubesine gidip euroları hesabıma aktardı. Bu noktada şube önemli, yakınınızın işlem ücreti olmadan bu parayı yatırabilmesi için hesap açtırdığınız şubeye gitmesi gerek.

Fakat mutlaka TEB banka kartınızı aldıktan sonra Türkiye’deyken bir bankamatiğe takın birkaç işlem yapıp çıkarın, ki kartınız bi aktif olsun. Bir de yurt dışına çıkınca da kartı deneyin bir miktar para çekmeye çalışın ona göre hibenizi oraya aktarın. Ve bankamatikten çok büyük miktarlarda para çekmeyin çünkü günlük limiti aşarsanız kartınız bloke olur. Bu limiti de müşteri temsilcisinden öğrenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktaları da lütfen sorun ki sıkıntı yaşamayın.

Para Çekme

Polonya’da anlaşmalı bankalar BNP Paribas Polska, Deutsche Bank’dı. Bulunduğum yerde BNP Paribas vardı ve denendi onaylandı, googleda yazan kura çok yakın bir kurla para çekebildim. Cidden komisyon almıyor. Örnek veriyorum bankamatikten 119 TL’lik bir çekim üzerine 0.12 kuruş kambiyo gider vergisi alıyor. Bu da hiç bir şey.

Önemli birkaç noktaya değinmek istiyorum. Belki bankamatikten bankamatiğe göre değişiyodur bilemiyorum ama, benim kullandığım bankamatik TL hesabım üzerinden parayı çekiyordu(ana hesabım euro olmasına rağmen). Bu nedenle ben de para çekeceğim zaman euro’yu tl’ye çeviriyordum CEPTETEB mobil uygulamasıyla.

Uygulamanın Yatırımlar kısmından TEB FX Platformuna girip buradan çeviriyordum. Döviz bürolarına göre daha uygun şekilde çevrilebiliyor buradan haberiniz olsun..

Cepteteb TL hesabını ne için kullanıyordun diye sorarsanız, onun da şu avantajı var. İstediğim herhangi bir banka hesabına EFT havale vb işlem ücreti vermeden para gönderebiliyorum. Erasmusta gezmeyi de düşünüyosanız bu çok önemli çünkü diyelim bilet paralarını başkasının kartından ödedik, hop cepteteb tl’den arkadaşlara borcumu ödüyordum.

Bir de bu banka mevzularında sim kart olayı var ki o da bize biraz dert oldu. Sms onayı ile ilgili teb kartım konusunda bilgim yok çünkü internet alışverişlerimde bu kartı kullanmadım. Enpara kullandım. Onda da sms onayı maalesef geliyordu. Gelebiliyorsanız çift simli telefonlarla gelin buraya. Türk telekom hattımı yurt dışına açtırdım (ücretsiz), sms onayı istediği zaman türkiye sim kartımı taktım vs. Bu kadar. Kartınızın yurtdışında çalışma mevzularını da bir soruşturun derim.

Umarım bu yazıyla sizlere yardımcı olmuşumdur. Herhangi bir sorunuz olursa yorum bırakın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.