İçeriğe geç

Endüstri Mühendisliği ve Ben

Hepimizin sınav dönemi hayalini kurduğu meslekler, bölümler vardır. Hukuk, tıp, mühendislik, psikoloji…

11. sınıfta sayısal öğrencisi olarak psikolojiye bile merak salmış ben mühendislik dediklerinde hayır kesinlikle olamaz diye kaçıyordum.

Sınav senemde de göz bebeğim diş hekimliğiydi zaten. Ama kendimi o kadar da kaptırmadım tabi. Kaptırsaydım bir sene daha diş hekimliği için çalışırdım. Ama cidden gönlümde ufacık bile hazırlanma isteği yoktu ki hala ben bunun benim için hayırlısı olduğunu düşünüyorum. Neyse konumuza dönelim. Sınavlara girdim çıktım, sonuçlar açıklandı, tercihler başladı.

Öncelikle tercih dönemi stresi cidden bambaşka. Hala sivilceleri kafamda duruyor. Günlerden bir gün abim geldi bana sen endüstri mühendisi olabilirsin bak genelde projeleri, takımı onlar yönetiyorlar dedi. Daha öncesinden bir fikrim yoktu meslek hakkında, araştırmalar yaptım, öğrencilere sordum ve en sonunda kararımı verdim. Aslında bilgisayar ile endüstri arasında kalmıştım ama ya yazılımı sevmezsem diye korktum açıkçası. Üniversitelerin ders programlarında bazı endüstri mühendislerine de yazılım dillerinin öğretildiğini gördüm ve eğer seversem yönelirim diye düşündüm.

Şuan bir endüstri mühendisi adayıyım ve olduğum yerden de gayet memnunum. Aslına bakarsanız karşıma Industryolog Akademi çıkmasaydı belki de umutsuzluğa kapılıp sene içinde bir daha hazırlanıyor olurdum. Bu yüzden bir daha ne diyoruz: canım akademi<3

Öyle ya da böyle tercih günleri geride kaldı. Çok kararsız bi insan olarak zor zamanlardı benim için. Ama şuan hayatımda verdiğim nadir doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyorum ve inşallah ömrüm boyunca da böyle düşünürüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.