İçeriğe geç

Endüstri Mühendisliği 1.Sınıf 1.Dönem

Merhaba! Bugün bir istek üzerine okuldaki derslerimden ve okuldan kısaca bir bahsetmek istiyorum.

1 yıl hazırlık okudum ve 2017-2018 döneminde de endüstri mühendisliği bölümü dersleri almaya başladım nihayet. İşte bir şekilde birinci dönem de bitti. Şimdi de bu dönemki derslerden bahsedeyim biraz.

Şimdi bizim toplam 8 dersimiz vardı. Calculus 1, Physics 1, Engineering Graphics, Engineering Orientation, Introduction to Computing, Academic English, Turkish, Ataturk Principles. Bence çok zorlayıcı bir takvimimiz yoktu. Tabi üniversiteye, bölüme alışma sürecimiz olduğu için biraz afalladık.

Calculus

Bir tanecik Calculus ile başlamak istiyorum. Hayatımda bir kere bile matematiğe bu kadar ilgi duymamışımdır sanırım. Ygs lysdeki ezberci ve hıza dayalı sistemden çıkıp teorilerle, ispatlarla, olayın mantığıyla ilgilenmek benim için büyük bir zevkti. Tabi bu zamana kadar bunlardan zevk alacağımı hiç düşünmezdim ama ilginç bir şekilde çok sevdim. Umarım sevgim artarak devam eder.

Bu dersin ilk günki anısını anlatmıştım şu yazıda: İngilizce Mühendislik Okumak

Bknz: final haftası

Kendimi tekrarlamamak için burada da yazmak istemiyorum. Ama gözüm bayaa korkmuştu o gün. Dersin içeriğinden bahsedecek olursam, ilk olarak birkaç hafta resmen lisenin tekrarını yaptık. Kitapta Preliminaries(ön hazırlıklar) diye bir kısım vardı işte baştan sona lisede ne gördüysek orada yer alıyordu. Sonra konular limit, türev ile devam etti. İntegrale de 2.dönem başlıyoruz. Her ders için olduğu gibi 1 vizemiz 1 de finalimiz oldu.

Physics1

Fizik… Neredeyse herkesin baş belası. Tabi ki benim de. Şimdi buraya fiziğe de aşık oldum!! demek isterdim fakat ne yazık ki öyle bir şey olmadı. Ama üniversite fiziğini lisedekine göre daha çok sevdim diyebilirim. Farkı var mı diyeceksiniz, bilmiyorum bana var gibi geldi:D Fizikten çok da anlamıyorum görüldüğü üzere.

Fizik labları. En sevdiğim aktivitelerden biri oldu bu sene. Hem de dönemin 10 puanının lablardan ve çok kolay bir şekilde gelmesi sevmemin bir diğer sebebi. Kendimi iki sene önce mühendis olarak hayal bile etmezken, laboratuvarda fizik deneyleri yapmak çok farklı hissettirmişti bana. Ben ve fizik deneyi…

Introduction to Computing

Biz buna direkt Excel dedik tüm dönem. Çünkü derslerimiz tamamen Excel’in kullanımı ve fonksiyonları üzerineydi. Bu ders ingilizce olması nedeniyle bir miktar zorladı diyebilirim. Ama Endüstri Mühendisliği için Excel’in önemini bildiğim için gereken önemi verdim bu dönem. Tek saçma bulduğum kısım sınavların kağıttan yapılıyor olmasıydı. Sonuçta exceli hiçbir zaman kağıt üzerinden kullanmayacağız neden kağıda yazarak sınav olalım ki? Tüm dönem söylendim ama yapabilecek bir şeyim yoktu tabi.

Engineering Graphics

Endüstri mühendisliğini kazandığımdan beri hevesle beklediğim ders. Daha önce çizimle ilgili bir tecrübem yoktu ama yine de bi kanım kaynamıştı bu derse ki hala seviyorum. Tabi 2.dönem almayacağız bu dersi, güle güle Autocad… Belki iş hayatında karşılaşırız kim bilir.

Geçen sene bunun da sınavını kağıttan yapıyorlarmış!!! Tüm dönem bilgisayarda Autocad ile çizmeyi öğren ve sınavda elle çiz, bu gerçekten excel olayından daha kabul edilemez bir şeydi, çok şükür ki öyle bir şey yaşamadık ve bilgisayardan olduk sınavımızı. Söylemeden geçmeyeyim, sınavlar oldukça zordu, ikisinden de stresten başım çatlayarak çıktığımı hatırlıyorum.

 

Engineering Orientation

2 kredilik bir dersti ama herhalde en zorlandığım ve strese girdiğim ders buydu. Bunun vizesi finalinden önceki gün evdekiler yanıma yaklaşmak istemiyordu o derece geriliyordum :D Çok fazla ezber bir dersti bir iki konu dışında. İleriki senelerde göreceğimiz eğitimin bir fragmanı gibiydi sanırım bu ders ama inşallah bu kadar ezber olmaz diyerek hemen bu dersi geçmek istiyorum:D

Academic English

“1 sene hazırlık okuduk hala neyin ingilizce eğitimi?” diyerek en başından beri söylendiğim ders. Ama inkar edemeyeceğim, bölümle ilgili terimlerin ingilizcesini öğrenmemiz açısından gerçekten faydalı oldu.

Ataturk Principles

Bu ve Türkçe dersinin vizesi internettendi, onu bir şekilde geçtik ama asıl sıkıntı işte finallerde başladı. Finallere kadar ne online eğitim izledim, ne pdfleri okudum. Ve benim tarih bilgim iyi değildir. Final haftası geldi ben yine bakmadım ki diğer derslere çalışmaktan buna bakmaya vakit de kalmadı. Biz ne yaptık peki? Sınavdan 3 4 saat önce 11 haftalık pdflerin hepsini oturduk okuduk. Pişman değilim.

Turkish

Türkçe dersini ilkokuldan beri çok severim, o yüzden bu sınav ile ilgili kötü bir anım yok. Bunda da sınavdan bi iki saat önce pdflere göz attım ve yetti.

Şimdi diyebilirsiniz ki bu kız bunları niye yazdı, bize ne bunlardan? Açıkçası ben, endüstri mühendisliğini seçmeden önce bölümü incik cıncık araştırmıştım, ki başkaları da yapacaktır biliyorum. Yani bu bölümü seçmeyi düşünen hatta belki de okuduğum üniversiteyi düşünen birinin minik de olsa kafasında nasıl bir şeyle karşılaşacağını göstermek istedim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.