İçeriğe geç

E-Ticaret ve Modelleri

1995 yılında evlerimize giren internetin yarattığı sanal dünyanın bir parçası da ticarettir. E-Ticaret internet ortamında insanların belirli sistemler üzerinde gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığında satın alması işlemi olarak tanımlanabilir. Yalnızca alışveriş de değil, alıcı ve verici arasındaki her türlü iletişimin ,ürün, hizmet ve bilgiyle ilgili talebin oluşturulmasıdır. Elden ele ticaretten farklı olarak sağladığı bazı avantajları ise 7/24 erişim, ulaşılacak pazar payının fazlalığı , yalnızca bölgesel değil ülkeler arası satışa sunum olanakları gibi sıralanabilir. İnternetin gelişimine paralel olarak gelişen e-ticaret işletmeler için dünyaya açılan büyük bir kapı.

Popüler internet sitelerinin kullandıkları bazı e-ticaret modelleri vardır. Bunlar işletmeden- müşteriye, işletmeden-işletmeye, müşteriden-işletmeye gibi farklı sistemlerle faaliyet gösteren altyapılardır ve onların ticari anlayış ve yöntemini de ifade ederler.

B2B(Business to Business): İşletmeler arası satış ve pazarlama uygulamalarıdır. Bu sistemle birçok şirket internet üzerinden, üretim aşamasında ihtiyaç duydukları ürünlerini veya ara malların toptan satışlarını kolaylıkla yapabilme olanağına kavuşabilmektedir. Bu modele örnek olarak dünya çapında faaliyet gösteren “alibaba.com” verilebilir.

B2C(Business to Consumer): İşletmeden tüketiciye ticaret yapılan bir e-ticaret modelidir. B2C’de fiyatlar, ürünler açık ve net şekilde yayınlanır. Bugün oldukça sık kullanmakta olduğumuz alışveriş siteleri örnek verilebilir: amazon.com veya hepsiburada.com gibi.

C2C(Consumer to Consumer): Tüketiciden tüketiciye ticaret yapılan bir modeldir. Tüketiciler, aracı olarak işlev gören online bir platformda bir araya gelerek ürünlerini kendi belirledikleri fiyatlar doğrultusunda satışa sunmaktadırlar. Oldukça sık gördüğümüz gittigidiyor.com C2C modeline örnek verilebilir.

C2B(Consumer to Business): Bireysel kullanıcıların aracı bir site üzerinde satacakları ürünleri girerek işletmelere ürün satması üzerine kurulu olan e-ticaret modelidir. Bir kişinin projesini firmaya yaptırmak için teklifi, bir bireyin el emeği ile ürettiği ürünü pazarlaması veya iş arama sitesine tüketicinin çalışma şartlarını içeren ilan bırakması C2B uygulamalarına örnektir.

B2G(Business to Government): İşletmeden devlete işlem yapılan bir sistemdir. Örnek olarak bir kamu kuruluşu ihtiyacını karşılamak üzere internette ihale sunar, uygun fiyatta anlaştığı şirketle ticaret yapar. Kamu kurumları da bu sayede kısa zaman içine uygun fiyatla ihtiyacını karşılamış olur.

C2G(Consumer to Government): Tüketici ile devlet arasında işleyen bir e-ticaret modelidir. Pasaport işlemleriyle alakalı başvuru ve ödemeler, fatura ödemeleri örnek verilebilir.

B2E(Business to Employee): İşletmeden-çalışana elektronik ticaret, şirketlerin çalışanlarına ürün ve veya hizmet sunmalarını sağlayan bir uygulamadır. Şirketler bunu çoğunlukla çalışanlarıyla alakalı kurumsal ürünlerin temin edilmesinde kullanmayı tercih ederler.

Son olarak M2M( Machine to Machine) makineler arası ticarettir. Örneğin otobüsün yoldayken duraktaki ekranda kaç dakikada durağa geleceğini göstermesi makineler arası bir iletişim türüdür. Gelişen teknolojiyle beraber gelecekte hayatımızda daha çok makineler arası uygulamalar kullanılacağı öngörülüyor.

Bu yazı Industryolog Akademide editörlük yaptığım zamanlarda yazılmıştır. Orijinal linkler aşağıdadır:

E-Ticaret ve Modelleri

https://industryolog.com/e-ticaret-ve-modelleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.